Skip Navigation LinksLigadatenbank > Turneringar > Tyskland

Alla turneringar i Tyskland

.
DatumTurneringOrtKretsOrganisera klubbDetails
 
Data pager
Data pager
Antal poster/per sida:
PageSizeComboBox
select
 Sida 1 av 4, objekt1 till 50 av 170.
16.12.202314. Nikolausturnier des RC CottbusCottbusBrandenburgRC CottbusDetails
16.12.202333. Weihnachtsturnier des SAV Torgelow17358 TorgelowMecklenburg-VorpommernSAV TorgelowDetails
10.12.2023NikolausturnierRemseckWürttembergKVA RemseckDetails
09.12.2023Herbert-Albrecht-GedenkturnierSuhl-AlbrechtsThüringenSV AlbrechtsDetails
09.12.202325. internationales NikolausturnierLuckenwaldeBrandenburg1. Luckenwalder SCDetails
09.12.20231. Mädchen AnfängerturnierRemseckWürttembergKVA RemseckDetails
03.12.202320. Lauffener Adventsturnier / 8. Herbert Link Ge.Lauffen am NeckarWürttembergKSV LauffenDetails
03.12.2023Bezirksturnier DA/ODWFahrenbachHessenSV FahrenbachDetails
03.12.2023Sparkassenpokal 2023JenaThüringenKSC Motor JenaDetails
02.12.202326. Kyffhäuser-TurnierArternAC Germania Artern e.V.AC Germania Artern e.V.Details
02.12.202315.SKODA-CUP 17109 DemminMecklenburg-VorpommernDemminer RVDetails
26.11.2023V. INT. EICHE Bodensee CupRadolfzellSüdbadenEiche RadolfzellDetails
26.11.2023Bezirksturnier FrankfurtFrankfurtHessenASV GriesheimDetails
25.11.202326. Dieter Allmroth GedächtnisturnierWaltershausenThüringenZSG WaltershausenDetails
25.11.202310.Talente- Cup/Stadtwerke-Cup des RSV FrankfurtFrankfurt_ OderRSV_ Hansa_90 Frankfurt_OderRSV _Hansa_90 Frankfurt_OderDetails
19.11.202325. Philipp-Seitz-GedächtnisturnierKleinostheimHessischer Ringerverband. e.V.SC KleinostheimDetails
19.11.2023Anfängerturnier Freistil Schlichten 2023SchlichtenWürttembergASV SchlichtenDetails
12.11.202328. Internat. Walter-Dobler-GedächtnisturnierEbersbachWürttembergSV EbersbachDetails
12.11.2023Bezirksturnier NordhessenFuldaHessenSG Frischauf FuldaDetails
08.11.2023Kooveen testikilpailuVesilahtiJarkko MattilaKooveeDetails
05.11.20239. Ruppbergpokalturnier der Stadt Zella-Mehlis98544 Zella-MehlisThüringenAV Jgdk Zella-MehlisDetails
05.11.2023CAPITAL Baustoffe Cup des RC Germ. Potsdam14473 PotsdamBrandenburgRC Germania PotsdamDetails
05.11.202327. Georg Grehman Gedächtnis TurnierSchäbisch HallWürttembergASV Schwäbisch HallDetails
04.-05.11.202316. Internationales Frauenturnier BerlinBerlinBerlinSV Luftfahrt BerlinDetails
29.10.202343. Internationales Ostalb-RingerturnierAalenWürttembergKSV Aalen 05 e.V.Details
29.10.202312. Goldbach CupGoldbachHessenAC GoldbachDetails
22.10.202327. Rolf Würges GedächtnisturnierKirrlachNordbadenKSV KirrlachDetails
20.-21.10.2023Int. Brandenburg- Cup Greco der U 17 2023Frankfurt_OderBrandenburgRSV Frankfurt/OderDetails
20.-21.10.2023Internationaler Brandenburg-Cup 2023 Weiblich15234 Frankfurt OderBrandenburgRSV Frankfurt/OderDetails
15.10.202338. Gerhard-Bauer-GedächtnisturnierHofstettenSüdbadenKSV HofstettenDetails
14.10.2023Offene NDEM Freistil wbl.C & gr.-röm. C/D/E-Jugend459716 MeppenNiedersachsenTV MeppenDetails
08.10.2023Bezirks - offenes - Jugendturnier II. Bezirk / WTBWüstenrot - NeuhüttenWürttembergAC WüstenrotDetails
07.10.2023LEM U12 / U10 / U8 GR14624 Dallgow- DöberitzBrandenburgTSV FalkenseeDetails
24.09.202326. Itenga-Cup Wiesbach 2023WiesbachSaarländischer RingerverbandKSV WiesbachDetails
24.09.20239. Ewald "Bomber" Vogel GedächtnisturnierObereisesheimWürttembergVfL ObereisesheimDetails
24.09.2023Preis der Stadt KarlsruheKarlsruhe DaxlandenNordbadenASV DaxlandenDetails
23.09.20231. Erfurter Puffbohnen Turnier99089 ErfurtThüringenRSC ErfurtDetails
23.09.2023Hessenpokal U 8 - U 10FuldaHessenSG Frischauf FuldaDetails
17.09.202334. Int. Mühlenbacher JugendturnierMühlenbach SüdbadenVfK MühlenbachDetails
17.09.2023Spessartpokal 2023HösbachHessenKSC HösbachDetails
16.09.20231. Anfängerturnier des SV Stahl HennigsdorfHennigsdorfBrandenburgSV Stahl HenningsdorfDetails
10.09.202321.Roland-Pokal-Turnier 2023StendalLRV Sachsen-AnhaltRSV Stendal 07Details
09.09.202325.Boddenpokal der Uni._und Hansestadt Greifswald17489 GreifswaldMecklenburg-VorpommernGreifswalder RVDetails
09.09.20231. Ringertag für Mädchen (Canceled: Keine Teilnehmer)BruchsalNordbadenASV BruchsalDetails
09.09.2023Berliner Meisterschaften 2023 D&E JugendBerlinSV Preußen BerlinSV Preußen Berlin e.V. Abt. RingenDetails
09.09.2023Berliner Meisterschaften 2023 MännerBerlinSV Preußen BerlinSV Preußen Berlin e.V. Abt. RingenDetails
02.09.202311. Peter Weidemann Gedenkturnier (Canceled: Mangels Meldungen)17109 DemminMecklenburg-VorpommernDemminer RVDetails
23.07.2023Bezirksnachwuchs-/Anfängerturnier MömbrisHessenRWG Mömbris/KönigshofenDetails
22.07.2023Bezirks - offenes - Beach Wrestling TurnierHeilbronnWürttembergRED DEVILS Ringen HeilbronnDetails
22.07.2023Bezirksmeisterschaften Bezirk II SüdbadenUrloffenBezirk Breisgau-OrtenauASV UrloffenDetails